První výlety v okolí Broumova v roce 2020

Rok se překulil a tak můžu vložit několik obrázků ze dvou nejnovějších jednodenních výšlapů , které se se Sojkou snažíme jednou za čas uskutečňovat.

Radkowské skály

Pro první z nich se východiskem stalo městečko Radkow  na polské straně. Tam také necháme zaparkované auto hned na parkovišti u hřbitova. Modrá značka nás krásným zahřívacím stoupáním dovede k rozcestí pod Radkowskiemi skalami.

Ještě kousek před Radkowem mě zaujal tento strom. Pro lepší pohled jsem ale musel kousek od silnice popojít.

Hned za Radkowem se cesta začne přibližovat ke kopcům.Tam na hřeben se musíme dostat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět na českou stranu. V pozadí je vidět Koruna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze dvou možností volíme horní trasu zvanou v polštině  Sziak niebieski.    A stojí to za to! Cesta nás vede skrz osamoceně stojící skalní jehly i balvany, které v řídkém lese , nyní bez listí, působí jako tajemní obři či skalní strážci této krajiny.

E.T. – blízká setkání třetího druhu

Jako třešnička na dortu pak přichází výhled z vyhlídky.

 

Od ní se pak cesta opět stáčí do lesa aby nás kolem skalního útvaru zvaného Dromedár přivedla na silnici.

Následuje trochu nudnější část okruhu, částečně po silnici , částečně po červené značce už v terénu. Přesto i na tomto úseku odbočíme k vyhlídce a mám možnost cvaknou zajímavý patník s nápisem. Aby jsme měli trochu vzrůša , rozhodneme se sestoupit podél potoka, který padá ze svahu kolmo dolů. Je to asi 300 metrů mimo cestu ale díky tomu na jedné pískovcové stěně naleznu tento nápis. Bude někdo vědět o co v takovém místě šlo??

Patník s nápisem kousek od cesty u odbočky k vyhlídce Magdalenens Lust

Nápisy na stěně zcela mimo cesty i pěšiny.

Sojka jde sice nahoru, ale to jen kvůli focení. Jinak naše cesta vede dolů.

Pak už následuje sestup po modré a silnicí až k zaparkovanému autu v Radkowe. Byl to fakt povedený okruh a obzvlášt ˇskály na začátku byly úžasné. 

 

Rožmitál-Janovičky-Rožmitál

Díky inspiraci od J. Čápa na fb-Krásy Broumovska jsme vyrazili projít tuto trasu. Auto ve vesnici Rožmitál, pak po silnici k lomu. Tam je udělaná krátká naučná stezka a myslím že stojí za to si ji projít. Louky za lomen jsou fakt nádherné a já si uvědomil jak málo je dneska možností najít pěknou krajinu kde nevedou dráty vysokého napětí.  Od rozcestí Nad lomem jdeme částečně po žluté a větší část pak po cyklotrase 4002. To byl také tip z fejsbuku od J. Čápa.  Do Janoviček přicházíme v krásně slunečném dni. Dáváme polívku ,pifko a kávičku a pak vystoupáme na hraniční hřeben a po  něm kolem Třípanského kamene /tady tu zpropadenou kešku opět nemůžeme najít/ k odbočce U červeného vrchu. Odtamtud sestupujeme opět k lomu a po silnici docházíme do Rožmitálu. Hurá domů na oběd !

 

 

Svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela.   Atributy poutníka – hůl, tykev na vodu a mušle. Nejspíš trasa vedoucí z Polska přes Broumov.  To nás se Sojkou opravdu potěšilo. viz naše putování severní trasou a trasou Primitívo

A tímto prozatím končím. Howgh

Donald Fohler

Už více jak půl století chodím po tomto světě. A pořád se divím. Díky fotoaparátu a cestování ať doma nebo za hranicemi mi ten svět připadá srozumitelnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *